9. Isfahán a památky

Isfahán, hlavní město provincie

Počasí dnešního dne bylo už trošku zamračenější než včera, měli jsme v plánu některé památky a mosty a bazar a cestu zpět do Teheránu. Tento palác si ještě pamatuji, to je zahrada a palác čtyřiceti sloupů.
U vedlejší památkové budovy ve vedlejší zahradě byla exkurse malých školčátek, dívenky byly v tmavém a měly bílé šátky, vypadaly jako malé jeptišky.

isfahán a chram 40 sloupu isfahán a iranske divky

Tady na fotce v pozadí už jsou dospívající slečny.
Na řadě jsou mešity, zpravidla v modré barvě, mešita je velká čtyřhranná budova, vejdete do vnitřní části, to je zpravidla zahrada a z té zahrady teprve do chrámu, musíte si ale zout boty a umýt nohy, dostanete modlitební kobereček a modlitební kámen a najdete si svůj modlitební koutek, to jsou takové výklenky ve zdi, jasně že pro muže a pro ženy zvlášť.

isfahán a modra mesita isfahán a modra mesita

Fotka, kterou jsem pořídil v jednom z paláců, vás možná neuchvátí (na obraze, který měl nádech do červena, je celkový pohled na Isfahán, zničený zemětřesením) ale pro mě je zajímavý tím, že mě vzápětí vyvedli se slovy „nou fleš“...

isfahán a muzeum banka v isvahanu

Trochu odbočím do současnosti, vývěstní štít místní banky – banky jsou všude na světě honosné.
Mají tam sice VISA, ale takové a žádné jiné, nám známé bankovní karty tady neakceptují. Mají jenom ty svoje vlastní. A jsme zase na hlavním náměstí, pohled na mešitu a na výklenky obchůdků, jdeme se na ně podívat.

namesti v isvahanu namesti v isvahanu

Jó, ještě nejdříve jeden záběr, na který jsem obzvlášť hrdý. To se prostě nedalo nevyfotit.
Jinak bez komentáře.

luxusní limuzina peugeot iran a isfahán

Next Next
HLAVNÍ STRANA