20. Zlozvyky a jak na ně

Zlozvyky a zlé zvyky.

Žádný zlozvyk nevzniká sám o sobě, své zlozvyky a jejich následky jsme si vytvořili my sami. Ano, je třeba ze zlozvyku zbavit, ale ne tím, že budete bojovat se svým zlozvykem, se svým tělem a dostanete se tak do konfliktu. Je třeba situaci nechat dozrát, nejdříve se dostat do pohody, a pak si uvědomíte sami, že váš zlozvyk je směšný a hloupý.

Když jsem začínal cvičit Jógu, bylo v knize napsáno „nemusíte přestat kouřit, po určité době cvičení stejně sami zjistíte, že už vlastně cigaretu nepotřebujete, není to pro vás důležité“.

Jestliže se něco vytrácí samo, je to proto, že jste si začali uvědomovat hloupost svého jednání. Začínáte si uvědomovat, že žádné úsilí není nutné, abyste se toho zbavili.

Žádným nařizováním, ale uvědomováním si sebe, svého těla a mysli můžete vyřešit stress, nespavost, vztahy mezi partnery, kouření, obezitu, vše ve stylu – tělo nemusí být k ničemu nuceno; člověk nemusí s tělem bojovat.

Situace je o to složitější, že když se snažíte dělat „dobré skutky“, nebo když se vymaníte ze závislostí (kouření, přejídání)… posilujete zpravidla své ego. Cítíte se lepší než dřív, cítíte se lepší než ostatní. A to je špatně.
Přestal jste kouřit? Výborně! Ale za jakou cenu?

dráty a nebe

OSHO, "Léčení duše" (Osho to bere trošku s nadsázkou :-)

"Jestliže se něčeho zbavíte s velkým úsilím, vytvoří to velké ego. Začnete se domnívat: „Nyní jsem velmi ctnostný člověk, protože nekouřím.“ Myslíte-li si, že je kouření hřích, pak přirozeně, když přestanete kouřit, pak se budete domnívat, že jste velmi ctnostný člověk.
Takoví jsou ctnostní lidé. Někdo nekouří, někdo nepije, někdo jí pouze jednou denně, někdo nejí v noci, někdo ani vodu nepije v noci… a ti všichni jsou velcí světci! Jsou to svaté kvality!
Náboženství se stalo pošetilým, stalo se tak hloupé, jak jsou hloupí lidé. Ale celá záležitost závisí jen na vašem názoru: jestliže si myslíte, že je něco hřích, pak vaše ctnost bude jeho opakem.
Zdůrazňuji, že nekouřit není ctnost a kouření není hřích. Ctnost je být si vědomý, hřích je být nevědomý. A stejné pravidlo platí pro náš celý život."

Zaměstnavatelé zpravidla žádají po svých zaměstnancích výsledky. Jak jinak. Jsou už ale i firmy, které hodnotí své pracovníky nejenom podle výsledků, ale i podle toho, jak těchto výsledků dosáhli.
Před dvaceti lety se vás ve firmě ptali:
„Jak jste splnil plán (výroby, nákupu, …)?“ „Na 120%?“ „Výborně!“

Nyní se dobří zaměstnavatelé ptají „Jak jste splnil plán?“ „Na 120%?“ „Výborně!“
A pak dodávají: „A jak jste toho dosáhl? Motivoval jste podřízené, dělal jste porady, mítingy, jakým způsobem jste dosáhl takového cíle? Co bylo příčinou vašich úspěchů?“

Tak se máte ptát i vy: „Přestal jsem kouřit? Výborně! A jak jsem toho dosáhl?“
1) Nic mi to neříká, uvědomil jsem si, jak jsem si ničil zdraví, přestal jsem být na cigaretě závislý.
2) Nekouřím, mám silnou vůli, ale chuť na cigaretu mám pořád (je tu rozpor mezi tělem a duchem.)

tři grácie

Dalajláma přestal souložit a také naučil své tělo, aby nebylo zmítáno chtíčem. A ve svých 70 letech se přiznal, že má stále erotické sny. Takže jen tento „problém“, „zlozvyk“, nebo tuto tělesnou potřebu potlačil, ale stále v něm byla, nezmizela, jeho duch se nedokázal smířit s takovým postojem a celé ty roky si jeho tělo neslo sebou to napětí.
Pohlavní pud samozřejmě není zlozvyk, jen jsem chtěl ukázat, že pokud zlozvyk jen potlačíme silou vůle, pak sice vyhrajeme, ale je to Pyrrhovo vítězství.

Jak na zlozvyky? Tak, jako na všechno, je jen jeden univerzální recept:

Nejdříve je třeba akceptovat postup a shrnutí z kapitoly 14., viz:

„Být v pohodě, být šťastný, a co je k tomu potřeba."


Je opravdu nutné akceptovat svou minulost, odpustit sobě i ostatním, mít rád sebe, své tělo, mít rád ostatní lidi, uklidnit své myšlenky formou meditace a být vděčný za svůj život – pěstovat tyto postoje a utvrzovat se v nich, aby se postupně staly přirozenou součástí vašeho života.

A hlavně: věřit a chtít! Nelibovat si ve svých zlozvycích, nelitovat se jak to mám těžké, opustit zažité postoje!

Next Next
HLAVNÍ STRANA